Dalekowzroczności to jedna z najczęstszych wad wzroku. Jeśli masz nadwzroczność, to bez problemu widzisz napisy na billboardach, jednak czytanie książek jest niemałym wyzwaniem. Dlaczego tak się dzieje? W dalekowzroczności promienie świetlne skupiają się za siatkówką, dlatego przedmioty znajdujące się blisko są niewidoczne. Jakie są inne objawy nadwzroczności? Bóle głowy, łzawienie oczu, a w przypadku naprawdę dużej wady może pojawić się problem z obuocznym widzeniem. Zobacz jak sobie poradzić z wadą wzroku!
Najprostszym sposobem jest korygowanie wady, dzięki noszeniu okularów lub soczewek. Jeśli wada jest ustabilizowana, można zdecydować się na zabieg laserowej korekcji wzroku. Zabieg można wykonać jedynie u osób dorosłych, ponieważ oczy dzieci i nastolatków stale rosną, a wada ulega zmianie.
Wykrycie wady jest niezwykle ważne, ponieważ może znacznie utrudniać naukę. Jeśli widzisz, że dziecko się krzywi, gdy chce rysować lub niechętnie bierze się za czytane, może to oznaczać dalekowzroczność. Lepiej szybko udać się do okulisty, ponieważ nieleczona wada może przerodzić się w całkowitą niechęć do nauki i długotrwałe bóle głowy.
Dowiedz się więcej na temat astygmatyzmu! Sprawdź nasz poradnik
Laserowa korekcja wzroku, co warto wiedzieć przed zabiegiem
Zespół suchego oka – objawy i leczenie
Wraz z wiekiem znacznie pogorszył mi się wzrok. Przestałam widzieć ostro rzeczy, które znajdywały się w niewielkiej odległości. Okulista powiedział, że to nadwzroczności i od tamtej pory nosiłam okulary. Za namową znajomej zdecydowałam się na korekcję wzroku. Jestem bardzo zadowolona! Widzę naprawdę świetnie i to bez okularów. Polecam wszystkim, którzy się jeszcze nie zdecydowali.
Ewelina Stanisławowska [Bydgoszcz]